Infekce novým koronavirem (COVID-19) představuje celosvětově vážnou hrozbu pro zdraví a ekonomiku kvůli nedostatku vakcín a specifické léčby.

Cílem této publikace bylo prozkoumat užitečnost časné suplementace mikroživinami se zaměřením na zinek, selen a vitamin D pro zmírnění průběhu COVID-19. Autoři vyhledali odborné články publikované v období 2010–2020 o zinku, selenu a vitaminu D a koronavirových a souvisejících virových infekcích.

Výsledky: Několik studií poskytlo přímé důkazy o souvislosti mezi zinkem, selenem a vitaminem D a COVID-19. Dostatečný přísun zinku, selenu a vitaminu D je nezbytný pro obranyschopnost vůči virovým infekcím a ke zmírnění zánětlivé reakce. Nutriční intervence zajišťující adekvátní stav zinku, selenu a vitaminu D může chránit před infekcí novým koronavirem SARS-CoV-2 a zmírňuje průběh onemocnění COVID-19.

Závěr: Autoři doporučují zahájit adekvátní suplementaci ve vysoce rizikových oblastech jakmile se objeví podezření na infekci SARS-CoV-2. Subjekty ve vysoce rizikových skupinách by měli mít vysokou prioritu. Tato suplementace by měla být zahájena ještě před podáním specifické a podpůrné terapie.

Full-text