Zjištění ze studie MAVIDOS prokázala pozitivní účinek suplementace cholekalciferolem v průběhu těhotenství na hustotu kostního minerálu (BMD) potomků ve věku 4 let. Prokázání přetrvávání tohoto účinku je důležité pro pochopení, zda by suplementace vitaminu D u matky mohla být užitečnou strategií veřejného zdraví pro zlepšení zdraví kostí. Britští autoři se proto rozhodli zjistit, zda suplementace vitaminem D zvyšuje BMD u potomků i ve věku 6-7 let a to v post-hoc analýze existující studie.
V randomizované kontrolované studii MAVIDOS byly těhotné ženy s jednočetným těhotenstvím a sérovou koncentrací vitaminu D 25-100 nmol/l ve třech britských nemocnicích (Southampton, Sheffield a Oxford) randomizovány k užívání buď 1000 IU cholekalciferolu denně nebo placeba od 14. – 17. týdne těhotenství až do porodu. Děti z jednoho centra narozené v termínu byly pozvány ke kontrole ve 4 a 6-7 letech. Bylo u nich provedeno měření BMD (DXA, Hologic discovery) celého těla bez hlavy (WBLH) a bederní páteře, z nichž byla změřena kostní plocha (BA), obsah kostních minerálů (BMC), BMD a zdánlivá hustoto kostního minerálu (BMAD). K porovnání obou skupin byla použita lineární regrese s přizpůsobením podle věku, pohlaví, výšky, hmotnosti, délky kojení a užívání vitaminu D ve věku 6-7 let.
Výsledky: Z 454 dětí ve věku 6-7 let mělo 447 použitelný DXA sken. Suplementace cholekalciferolu během jejich prenatálního vývoje vedla k vyššímu WBLH BMC (0,15 SD, 95 % CI 0,04, 0,26), BMD (0,18 SD, 95 % CI 0,06, 0,31) a BMAD (0,18 SD, 95 % CI 0,04, 0,09) ve srovnání s placebem. Účinek podávání cholekalciferolu na stav kostí byl ve věku 4 a 6-7 let srovnatelný.
Závěry: Suplementace cholekalciferolem 1000 IU/den během těhotenství vedlo u potomků k vyšší hustotě kostního minerálu (BMD) oproti placebu. Tato zjištění naznačují, že suplementace vitaminu D v těhotenství může být důležitou strategií pro zlepšení zdraví kostí.