V této nově publikované analýzy vědecké literatury za posledních 20 let se autorky a autoři věnovali riziku výskytu děložních myomů v závislositi od dietních faktorů.

Souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a tvorbou děložními myomy je silně vyjádřena což z něj činí účinnou možnost v terapii děložních myomů. Analoga 25-hydroxyvitamínu D3, které nejsou náchylné k degradaci tkáňovou 24-hydroxylázou, se zdají být obzvláště slibné a mají tendenci vykazovat lepší terapeutické výsledky.

Strava obohacená vitaminem A, stejně jako syntetická analoga retinoidů, mohou být prevencí nebo omezovat růst fibroidů.

Pokud jde o suplementaci vitaminů C a E, nelze učinit jednoznačné závěry. Alfa-tokoferol jako fytoestrogen podílející se na modulaci estrogenových receptorů, by však měl být z diety vynechán.

Strava obohacená o ovoce a zeleninu, jako zdroje karotenoidů, polyfenolů, kvercetinu a indol-3-karbinolu, představuje snadno modifikovatelný prvek životního stylu s příznivými výsledky u pacientek s děložními myomy.

Jiné přírodní látky, jako je kurkumin, mohou snížit oxidační stres a chránit před zánětem u myomů.

Přestože přesný účinek probiotik na děložní myomy není zatím důkladně zhodnocen, byla naznačena ochranná role mléčných výrobků, např. jogurtů.

Stopové prvky, jako je selen, mohou také přispět k antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem doporučené stravy.

Naproti tomu těžké kovy, chemikálie narušující endokrinní systém, kouření cigaret a strava s nízkým obsahem antioxidantů a vlákniny byly spolu s genetickými predispozicemi spojeny s vyšším rizikem tvorby děložních myomů.

Závěr: Celkově může být vitamin D3 slibnou možností v prevenci a léčbě děložních myomů. Většina prezentovaných studií považuje léčbu vitaminem D3 za bezpečnou a účinnou.

Full-text