Vitamin D3 (cholekalciferol) je prohormon, který se metabolizuje v různých tkáních na jeho biologicky nejaktivnější formu – kalcitriol. Ten má mnoho účinků, a to zejména v rámci modulace imunitním systému, a stále více se využívá nejen při prevenci, ale také při léčbě různých onemocnění. V této souvislosti nejnovější výzkum odhalil klinické výhody léčby autoimunitních onemocnění vysokými dávkami vitaminu D3.

Nutnost podávání vysokých dávek vitaminu D3 pro zajištění úspěchu léčby lze vysvětlit konceptem získané formy rezistence na vitamin D. Příčiny vzniku rezistence na vitamin D jsou jednak polymorfizmy v genech ovlivňujících systém vitaminu D, které způsobují náchylnost k vývoji slabé odpovědi na vitamin D a k rozvoji autoimunitních onemocnění; na druhé straně je vznik rezistence na vitamin D založen na blokádě signálních cest na receptoru pro vitaminu D, které mohou být vyvolány např. patogenními infekcemi.

V tomto přehledovém článku autoři diskutují důkazy pro svou hypotézu o získané rezistenci na vitamin D. Zvláště se zaměřují na klinické důkazy z jejich vlastních zkušeností s léčením pacientů s roztroušenou sklerózou takzvaným Coimbrovym protokolem, podle kterého se pacientům podávají denní dávky vitaminu D3 až 1000 IU na kilogram tělesné hmotnosti a to při zajištění veškeré bezpečnosti pacientů.

Profesor Cícero Coimbra je neurolog pracující ve Federální univerzitě v Sao Paolo v Brazílii a je autorem protokolu užívaného pro léčbu pacientů s autoimunitními chorobami. Tento protokol je založen na podávání vysokých dávek vitaminu D3 (cholekalciferolu) pod přísným lékařským dohledem. Používají se denní dávky od 40.000 IU do 300.000 IU cholekalciferolu. Klíčové informace pro nalezení správné dávky vitaminu D u daného pacienta poskytují hladiny parathormonu (PTH) v séru pacientů.

Závěr: Autoři této publikace jsou přesvědčení, že získaná rezistence na vitamin D je věrohodný mechanismus rozvoje autoimunitních onemocnění, který by mohl být léčen pomocí terapie vysokými dávkami vitaminu D3.

Full-text