Vitamin D chrání před vznikem mnoha onemocnění, včetně kardiovaskulárních, autoimunitních a onkologických. Ultrafialové světlo (UVB) je nejdůležitějším předpokladem pro tvorbu vitaminu D v lidské kůži. Solária jsou schopna zvýšit hladinu sérového vitaminu D, ačkoli ve většině případů jen přechodně. Průmysl spojený s používáním UV zářičů se snaží podporovat jejich používání jako „bezpečného“ terapeutického opatření pro dosažení správné hladiny vitaminu D.

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje přístroje vydávající UV záření za karcinogeny 1. kategorie, protože prokazatelně zvyšují riziko vzniku melanomů i nemelanomových karcinomů kůže. V léčbě nízkých hladin vitaminu D je poměr rizik a přínosů příznivější ve prospěch suplementace vitaminem D oproti používání UV zářičů.

Závěr: Dermatologové varují, aby se solária či jiné přístroje vydávající UV záření nedoporučovali pro léčbu nedostatku vitaminu D. Jejich údajně příznivý účinek nestojí za zvýšené riziko karcinomů s nimi související.

Pubmed

Full-text